Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
Doctus
Aprīlis, 2009
Pavasaris ir ne tikai aiz loga un sirdī. Arī šis Doctus numurs tāds pavasarīgs, turklāt simtais – jubilejas! Apsveicu! Godam izturēta laika pārbaude!

Pavasarim noderīgs raksts par probiotiķiem, kuru lietošana īpaši aktuāla pēc ziemas perioda, lai uzlabotu gremošanu – veselā miesā vesels zarnu trakts! Tāpat raksts par bakteriālo vaginozi jeb par to, kas notiek, ja pārlieku savairojas mikroorganismi. Atkal vietā teiciens: laba daudz nevajag, mērenību itin visā!

Ar lielu interesi izlasīju interviju ar dr. Daci Rezebergu – viņas personības šarms ietekmēja arī manu izvēli kļūt par ginekoloģi. Tāpat saistoši likās raksti par sociālām fobijām interpersonālajās attiecībās un zarnu tuberkulozes klīniskā gadījuma apskats.

Jau sen esmu sapratusi, ka viens nav cīnītājs – arī medicīnā; ļoti svarīgs ir komandas darbs, tāpēc ir ļoti būtiski, kādi kolēģi ir blakus. Pilnīgi piekrītu dr. Kasparam Kreisleram, ka svarīgākie nosacījumi, izvēloties kolēģi sadarbībai, ir profesionalitāte un komunicēšanas kvalitāte, jo nekļūdās jau tikai tas, kurš neko nedara, bet mēģināt sevi celt, noniecinot citus, ir zemiski.

Laikā, kad rakstu ievadvārdus žurnālam, top jauna valdība, tāpēc visiem gribu novēlēt cerību uz stabilitāti, kā arī saulainu, nesteidzīgu un optimisma pilnu pavasari!

dr. Kristīne Skrodele par Doctus 100.numuru
P. Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, medicīnas sabiedrība ARS, SIA KZS klīnika ginekoloģe
KLĪNISKAIS GADĪJUMS
Zarnu tuberkuloze
Pirms diviem gadsimtiem tuberkuloze nogalināja katru ceturto. Mūsdienās stāvoklis ir ievērojami uzlabojies, bet slikti dzīves apstākļi, narkotikas, alkohols, hroniskas slimības, īpaši diabēts un AIDS, rada smagas komplikācijas un diagnostikas grūtības. Rakstā aplūkots AIDS pacients ar ģeneralizētu tuberkulozi, kurš droši vien bija glābjams, ja HIV infekcija būtu agrīni diagnosticēta un ārstēta.
© Svetlana Lugovska, Ludmila Kļimova, Uga Dumpis, Laila Feldmane, Ieva Lase
Dabas sabiedrotais – ēteriskās eļļas
Aromaterapija nevar aizstāt klasisko medicīnu, taču palīdz nenodarīt sev pāri. Lietojot ēteriskās eļļas, netiek aizmirsts par aptieku un ārsta apmeklējumu. Bet, ja vieglu problēmu (piemēram, saaukstēšanās) gadījumos, kad tika lietotas zāles, daļēji tās var aizstāt ar eļļām, tad esam spēruši kādu pakāpienu augstāk sava organisma saudzēšanā. Par to, kur slēpjas ēterisko eļļu spēks, stāsta Taka spa aromterapijas speciāliste LIENE ĀĶĪTE.
© Ilze Dzintara
PASAULĒ
“Baltā halāta hipertensija”: vai to var ārstēt?
Hipertensija ir ļoti nopietns sirds-asinsvadu un nieru slimību riska faktors. Mūsdienās 73 miljoni ASV un miljards pieaugušo visā pasaulē cieš no šīs patoloģijas, un tai ir tendence pieaugt. Daudzos klīniskos pētījumos tiek vērtēta antihipertensīvo medikamentu efektivitāte. Rezistentā hipertensija ir plaši izplatīta parādība klīniskajā praksē, daudzos pētījumos uzrādīts līdz 20% šādu gadījumu, definējot to kā nekontrolējamu paaugstinātu asinsspiedienu pacientiem, kas tiek ārstēti ar trim vai vairākiem medikamentiem no dažādām grupām, viens no tiem ir diurētiķis.
© Liesma Baltā, Vilnis Dzērve
PRAKSE
PSIHOTERAPIJA
Sociālās fobijas. Mūsu bailes no kauna un apjukuma citu priekšā.
Sociālo fobiju pieņemts klīniski diagnosticēt un zinātniskajā literatūrā analizēt sindromatoloģiskā līmenī, kur galvenā vērība tiek pievērsta patoloģijas simptomātiskajām izpausmēm. No psihodinamikas zinātnes viedokļa fobijas centrālais saturs ir bailes no kauna un apjukuma citu klātbūtnē, pacienti baidās un izvairās no situācijām, kur jāizpilda kādas darbības citu acu priekšā. Raksta pirmajā daļā par sociālās fobijas patoģenētiskajiem aspektiem, sakarībām starp sociālo fobiju un tādām jūtām kā kauns, riebums un nicinājums.
© Artūrs Utināns, Gunta Ancāne, Jekaterina Kovzeļa
GASTROENTEROLOĢIJA
Uztura terapijas iespējas
Uztura terapija ir viens no zīmīgākajiem posmiem kritiski slimu pacientu ārstēšanā, novēršot komplikāciju risku, nodrošinot uztura vielas pacientiem, kuri paši nav spējīgi uzņemt pietiekamu uzturvielu daudzumu, un ķermeņa metabolisma enerģētisko vajadzību, novēršot organisma šūnu degradāciju un iespējamu malnutrīcijas attīstību. Pasaules praksē ir izstrādāti klīniskās uztura terapijas principi un vadlīnijas, kas pamatotas klīnisko pētījumu rezultātos vairāku gadu garumā.
© Edgars Bodnieks
GINEKOLOĢIJA
Bakteriālā vaginoze
Bakteriālā vaginoze uzskatāma par visbiežāko vaginālās infekcijas veidu reproduktīvā vecuma sievietēm, proti, vismaz viena trešdaļa no visām vulvovaginālajām infekcijām. Sieviešu populācijā to sastop vidēji 30-40%. Lai gan bakteriālā vaginoze var būt iemesls virknei komplikāciju ginekoloģijā un dzemdniecībā, ne tikai ārstēšanas taktika, bet arī tās nepieciešamība apsverama katrā gadījumā individuāli.
© Sandra Tamane
KARDIOLOĢIJA
Distances monitorēšanas iekārtas augsta kardiovaskulārā riska pacientiem. Kas ir OptiVol, Home Monitoring un LATITUDE?
Retorisks jautājums: vai Latvijas pacienti ar augstu kardiovaskulāro risku ir pelnījuši mūsdienīgu, pierādījumos un mūsdienu tehnoloģijās balstītu ārstēšanu un tādas iespējas, ko var piedāvāt mūsdienu Latvijas kardioloģijas sasniegumi? Rakstā sniegta izsmeļoša informācija – ar stratēģisku ilgtermiņa skatījumu uz riska pacientu aprūpi un atbildi par īslaicīgu varbūtēju ieguvumu maldīgumu.
© Oskars Kalējs, Līga Lismane
ENDOKRINOLOĢIJA
Latents autoimūns diabēts pieaugušajiem
Latents autoimūns diabēts pieaugušajiem (LADA) ir diabēta veids, kas klīniskajā praksē nereti tiek kļūdaini diagnosticēts kā 2. tipa cukura diabēts, kā rezultātā šiem pacientiem tiek nozīmēta neadekvāta ārstēšana. Rakstā iztirzāti: LADA jēdziena duālisms, etiopatoģenētiskie faktori, ārstēšanas stratēģijas.
© Agnis Zvaigzne
PERSONĪBA
Pacietīgā gaidīšana, rupjmaize un Sisī. Intervija ar ginekoloģi un dzemdību speciālisti Daci Rezebergu .
Tikko esam sākušas runāt, kad pēc klusa klauvējiena Rīgas Dzemdību nama galvenās ginekoloģes Daces Rezebergas kabinetā ieskatās kolēģe Ilze Kreicberga un silti saka: “Jūsējais ir piedzimis...” Sarunas laikā Dace izlasa, apzīmogo un paraksta dažus kolēģu atnestus dokumentus, bet ne reizi neieskatās pulkstenī. Tikai vēlāk – pašās sarunas beigās – viņa ierunāsies par laiku, kas tik ātri paiet...
© Lolita Lūse
TĒMA
Specialitāšu prestiža reitings. Kuras ir pieprasītākās medicīnas disciplīnas Latvijā?
Uz jautājumu, vai izjūtat medicīnas specialitāšu starpā noslāņošanos, atbildes ir neviennozīmīgas. No “nav ētiski specialitātes dalīt prestižajās un mazāk prestižajās” līdz “medicīnā ir baltie cilvēki un citi”. Kā rāda 2008. gada un iepriekšējo gadu rezidentūras dati, tad pieprasītākās specialitātes Latvijas medicīnā ir oftalmoloģija, uroloģija, ortodontija, radioloģija, ginekoloģija un internā medicīna (tabula). Vairāku gadu garumā pieprasījuma kāpnēs uz pēdējā pakāpiena atrodas neatliekamā medicīniskā palīdzība – 2007. gadā uz 14 budžeta vietām pieteicās tikai viens pretendents, pērn – neviens. Tā kā bija skaidrs, ka nebūs pieprasījuma, šī specialitāte nepiedalījās konkursā par rezidentiem.... Lasiet vēl
© Diāna Ričika
Kā izvēlēties kolēģi sadarbībai? Atbild dr. Ramona Bikaviņa, dr. Ādofs Svolaks un dr. Kaspars Kreislers.
Pirms vairākiem gadiem intervijā Doctus daktere Vija Cera, Gaiļezera slimnīcas Toksikoloģijas nodaļas vadītāja, sacīja: tas ir ļoti liels novērtējums, ja kolēģis piezvana naktī un lūdz konsultēt savu pacientu. Vai ir daudz tādu speciālistu, kam varētu bez vilcināšanās piezvanīt nakts laikā un lūgt padomu? Kādas ir kvalitātes, kas svarīgas, izvēloties kolēģi, ar ko sadarboties: līdzīgs domu gājiens, profesionalitāte, pacientu apmierinātība, kolēģa prestižs, pieredze, korporatīvās saites? Kāds ir labs kolēģis labai sadarbībai?
© Ilze Vainovska, Silva Kleinberga, Laima Landmane
EKSPERTI
GASTROENTEROLOĢIJA
Ideālās probiotikas meklējumos. Veselā miesā – vesels zarnu trakts!
Apvienojot pasaules medicīnas lielāko rūpju objektu – antibiotiku rezistenci, rietumu attīstītās sabiedrības pārtikas alerģiju skarto daļu un sabiedrības imunitātes nostiprināšanas nozīmi, iezīmējas vesela zarnu trakta problēma, kur zarnu mikrofloras kvalitātes un kvantitātes sardzē darbojas probiotikas. Veicinot izpratni, uzklausīsim ekspertu viedokļus – par vai pret?
© Anatolijs Danilāns, Peters Kartraits, Andis Brēmanis, Liesma Baltā
10 JAUTĀJUMI
Klints malā
Kā šobrīd izdzīvo slimnīca – atbild Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētāja dr. Ingūna Liepa
© Anda Valtere
 
Doctus – uzticams informācijas līderis ārstiem un farmaceitiem, kas sniedz bagātīgu praktisku, analītisku un izklaidējošu informāciju par nozares aktualitātēm.
Aprīlis, 2009
Arhīvs
Marts, 2009
Februāris, 2009
Janvāris, 2009
Pārējie

© iAptieka, 2018. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: